Kardeşlik Vakti Derneği ne zaman kimler tarafından kuruldu?

Kardeşlik Vakti Derneği, 2019  yılında bir grup gönüllü tarafından kurulmuştur.

Kardeşlik Vakti Derneği'nin amacı nedir?

Kardeşlik Vakti Derneği, 2019 yılında “Kardeşlik Vakti” hareketiyle yola çıktı. Amacımız, Türkiye, Afrika Çad ve Bangladeş’te yaşayan ihtiyaç sahibi kardeşlerimize yardım eli uzatmak. Değerli bağışçılarımızın destekleriyle, hızlı, güvenli ve insana odaklı bir yardım ağı oluşturuyoruz.

Kardeşlik Vakti Derneği kime veya nereye bağlı?

Derneğimizin herhangi bir ideolojik hareket veya siyasi parti ile bağı bulunmamaktadır. Kardeşlik Vakti Derneği İslam’ın vakıf müessesi özelliklerini taşımaktadır ve Türk hukuk sistemi içerisinde kurulmuş olan bir kurumdur. Kuruluşumuzun amacı; eğitim ve insani yardım çalışmaları ile tüm insanlığa fayda sağlayacak işler yapmaktır. Toplumun tüm kesimlerinden kişiler Kardeşlik Vakti Derneği’nin gönüllüsü ve bağışçıları arasında yer almaktadır.

Kardeşlik Vakti Derneği güvenilir mi?

Kardeşlik Vakti Derneği bugüne kadar ihtilaf veya şüphe doğuracak hiçbir proje ve faaliyetin içerisinde yer almamış, tüm bağışçıları ve gönüllülerinin duyduğu güvenle kısa sürede ülkemizin öncü kuruluşları arasında yer almayı başarmıştır. Ayrıca derneğimiz faaliyetleri ve mali hareketleri İçişleri Bakanlığı ve İlgili Dernekler Müdürlüğünce, ayrıca bağımsız bir denetim kuruluşu tarafından da düzenli olarak denetlenmektedir.

Kardeşlik Vakti Derneği'ni kim finanse ediyor?

Kardeşlik Vakti Derneği bağışçıları ve gönüllülerinin desteğiyle çalışmalarını yürütmektedir. Finansal harici bir kaynağı yoktur.

Kardeşlik VaktiDerneği'nin ana merkezi nerededir?

Fevziçakmak Mh. Göknar Sk. No:9/A Yenibosna Bahçelievler İSTANBUL

Telefon(0414) 606 06 06

Kurban bağışı projesi ile hedeflenen ve amaçlanan nedir?

Kardeşlik Vakti Derneği kurban çalışması yaparken öncelikle yapılanın bir ibadet olduğu ve en temel maksadın Allah’ın rızasına ermek olduğu bilinciyle hareket etmektedir. Bu bilinçle gerçekleştirdiği çalışmalarında özellikle dikkat ettiği hususlar ise şunlardır: Hayırseverlerin kurban ibadetlerini yerine getirmelerinde aracı olmak. Bayramı milyonlarca kardeşimizle onlarca ülke ve bölgede beraber eda ederek bir ümmet buluşması gerçekleştirmek. İslam coğrafyasının farklı noktalarındaki insanlar için bir moral, motivasyon ve yaşama sevinci olabilmek. Kurban çalışmasıyla misyonerlerin çalışmalarına karşı bir panzehir etkisi oluşturabilmek. Bölgelerdeki gelişmeleri, kardeş coğrafyalarda yaşananları yerinde gözlemleyebilmek, gelişmeleri takip edebilmek. Bölgelerdeki ihtiyaçları yerinde gözlemleyerek sorunların çözümü için gerekli olan projeleri oluşturarak hayırsever Müslümanların bilgisine sunabilmek. İhtiyaç sahibi insanlara kurban eti sunmak.

Vacip kurban bağışımı nasıl yaparım?
  • Kardeşlik Vakti Derneği merkezlerine gelerek hem vekaletinizi verebilir hem de vacip kurban bağışınızı yapabilirsiniz.
  • Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
  • Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına iletişim bilgilerinizi ve kurban açıklamanızı yazarak havale/EFT ile gönderebilirsiniz.
  • 0212 521 20 55 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşarak kurban bağışınızı yapabilirsiniz.

Kurban kesimi için gerekli olan vekalet konusu nasıl gerçekleşiyor?

Kurban kestirmek isteyen hayırseverler kurbanlarının kesilmesi ve etinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için belirlenmiş olan kurban bedelini Kardeşlik Vakti Derneği’ne ulaştırırlar. Her şeyde olduğu gibi vekalette de aslolan kişinin niyet ve iradesidir. Kurbanını kestirmek üzere Kardeşlik Vakti Derneği’ne başvuran bağışçı, bu niyetini hayata geçirmiş olmaktadır. Vekaletin sözlü olarak da ayrıca alınması şart değildir.Çünkü fiil ve uygulama da bir irade beyanıdır. Ancak iletişim bilgisini iletmiş olan bağışçılarımız aranıp sözlü olarak da vekaletleri alınmaktadır.

Kardeşlik Vakti Derneği kurban fiyatını nasıl belirliyor?

Kurban fiyatları, tahmin edilebileceği gibi dünyanın her yerinde farklılık göstermektedir. Kimi bölgelerde Türkiye’deki fiyattan daha düşük, kimilerinde ise daha yüksektir. Fiyatların düşük olduğu bölgelere yapılan kurban bağışlarının artacağı, buna karşın fiyatların yüksek olduğu yerlere yapılan kurban bağışlarının azalacağı tahmin edildiğinden Kardeşlik Vakti Derneği, stratejik olarak bütün bölgelerden kurban fiyatlarını alıp ortalama bir fiyat belirlemektedir. Tek fiyat uygulamak, fiyatların düşük olduğu bölgelere yoğunlaşmaları engelleyeceği gibi her bölgeye ihtiyaç oranında kurban eti götürebilmeye de olanak sağlamaktadır. Acil ihtiyaç içinde bulunduğu halde kurban fiyatları yüksek olduğu için bağış alamayacak veya çok az bağış alacak birçok bölgeye bu sayede ihtiyaçları oranında kurban gönderilebilmektedir.

İhtiyaç sahibi insanlar nasıl tespit ediliyor?

Kardeşlik Vakti Derneği’nin çalışma yürüttüğü bölgelerde, yıl içerisinde farklı alanlardaki projeleri devam etmektedir. Çalışmalar sırasında partner kuruluşlarımızın da katkılarıyla bölgelerdeki en ihtiyaçlı kesimler belirlenmekte ve faaliyetler daha çok buralardaki sıkıntıların giderilmesi üzerine yoğunlaştırılmaktadır. Kardeşlik Vakti Vakti endi Derneği’nin dağıtım programında ilk sırada  medreseler, mülteci kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar ve hastaneler gelmektedir. Kurban öncesinde her kurban kesim bölgesi için detaylı olarak raporlar hazırlanmaktadır.

Kesilen kurbanımın videosunu ulaştırıyor musunuz?

Evet kesilen kurbanların vekaletinin verilmesi, kesimi ve dağıtımı gerçekleştirilirken tüm zorlu coğrafi koşullara rağmen video kayıtları alınıp en kısa sürede bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

Vacip kurbanlar nerelerde kesiliyor, kimlere dağıtılıyor?

Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler, ayrıca eğitim çalışmalarının yürütüldüğü okul ve medreseler öncelikli olarak dikkate alınmaktadır.

Yurt dışından kurban bağışı yapabilir miyim?

Evet. www.efendi.org.tr/kurban-bagisi/ adresinden bağışınızı online olarak güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kişi kurbanını dilediği yerde kestirebiliyor mu?

Hayırseverler kurbanlarını Kardeşlik Vakti Derneği ekibinin belirlemiş olduğu ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler. Fakat kesim bölgelerini belirlemeyi Kardeşlik Vakti Derneği yetkililerine bırakmaları, belli bölgelerdeki yoğunlaşmayı önleme adına daha uygun olmaktadır.

Kurbanı kimler kesmelidir?

Kurban kesmek, akıl-baliğ (akıllı-ergen), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan bir Müslüman’ın yerine getirmesi gereken mali bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80,18 gr altın veya bunun değerinde para veya eşyaya sahip olan kişi dinen zengindir. Dolayısıyla Allah’ın kendisine bahşetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olmak üzere kurban kesmelidir.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca, çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kesim esnasında hayvanların birbirlerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.

Kardeşlik Vakti Derneği Adak Akika Şükür Kurbanları kesiyor mu?

Evet. Kardeşlik Vakti Derneği aracılığıyla yurtiçinde ve yurt dışında adak akika şükür kurbanlarınızı kestirip, talebe veya ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına vesile olabilirsiniz.

Adak Akika Şükür Kurbanları kimlere dağıtılıyor?

Bölge koşullarına göre; ihtiyaç sahiplerine, medrese ve okul talebelerine, afet veya savaş mağdurlarına dağıtılmaktadır.

Adak Akika Şükür Kurbanlarının kesildiğine dair görüntüler bize ulaştırılacak mı?

Evet kesilen kurbanların vekaletinin verilmesi, kesimi ve dağıtımı gerçekleştirilirken video kaydı alınıp en kısa sürede bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

Neden su kuyuları açıyorsunuz?

Asya ve Afrika’da birçok kardeşimiz içecek bir damla suyu olmadığı için ne yazık ki yaşamını kaybediyor. Aynı zamanda bulunan aktif su kaynakları, hızlı nüfus artışı ve kuraklık gibi tehditlerden ötürü çok çabuk bir şekilde tükeniyor. Bizde bundan ötürü insanoğlu için temel yaşam malzemesi olan suyu kardeşlerimize ulaştırmak ve bir nebze de olsa hayatlarını kolaylaştımrak istediğimiz için bağışçılarımızın desteği ile su kuyuları açıyoruz.

Kardeşlik Vakti Derneği nerelerde su kuyusu açıyor?

Kardeşlik Vakti Derneği olarak, Asya ve Afrika kıtalarında su kuyuları açmaktayız.

Bir su kuyusu ne kadar sürenin ardından açılıyor?

Hisseleri tamamlanan su kuyuları, bölgeden kaynaklanan problemler dışında 3 ila 6 ay gibi bir sürenin ardından açılmaktadır.

Bir su kuyusu açtırmanın bedeli nedir?

Asya su kuyusu bedeli 20.000 tl bir hisse bedeli 300 tl Afrika su kuyusu bedeli 50.000 tl  Afrika bir hisse bedeli 300Tl’dir. Açılan kuyulara dilediğiniz ismi verebilirsiniz, açılan kuyuların görselleri ve açılış videosu tarafınıza iletilmektedir.

Açılan su kuyularının görselleri kuyuyu açan ile paylaşılıyor mu?

Evet, açılan su kuyularının görselleri hisse sahipleriyle paylaşılmaktadır.

Su kuyusunu rahmetli anne-babam adına açtırabilir miyim?

Evet açtığınız su kuyusuna dilediğiniz ismi verebilirsiniz.