Su Kuyusu

Yaşam kaynağımız olan su, hayatımızın temel yapı taşlarından biridir, bizler bu cennet vatanda gündelik ihtiyaçlarımız için suyu kolayca bulabilirken maalesef Afrika ve Asya’da yaşayan kardeşlerimiz bizim kadar şanslı değil, Afrika ve Asya’da yaşanan kuraklık sebebi ile gündelik hayat olumsuz etkileniyor. Kardeşlik vakti derneği, yürüttüğü su kuyusu çalışmaları ile bölge halkına umut oluyor.

su kuyusu

Yapışan araştırmalara göre dünyada yaşayan 1.9 milyar insan su sıkıntı çekerken 159 milyon insan içme suyu ihtiyacını su birikintilerinden sağlamak zorunda kalıyor. Su ihtiyacı ve kuraklık sebebi ile eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan çocuklar ve kadınlar gündelik su ihtiyaçlarını temin edebilmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor.

afrika su kuyusu

Umutlara Açılan Kuyu

Afrika ve Asya’da suya erişmekte yaşanan güçlükler ve kuraklık nedeni ile hayat olumsuz olarak etkileniyor bölgede yaşayan kardeşlerimiz suya erişemedikleri gibi , sağlıksız su kullanımına bağlı olarak çeşitli hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalıyor siz de bir su kuyusu bağışı yaparak veya bir hisse bağışında bulunarak bu hayra ortak olabilir ve amel defterinizde kapanmayacak bir hayra vesile olabilirsiniz. Asya su kuyusu bedeli 20.000 tl Afrika su kuyusu bedeli 50.000 tl’dir. Bir hisse bağışı bedeli ise 300 Tl’dir. Açılan kuyuların görselleri tarafınıza iletilmektedir.

Afrika’da yaşanan kuraklık ve sususluk sebebi ile temiz sağlıklı suya erişimde yaşanan zorluklara bağlı nedenlerden kirli su tüketimine bağlı olarak  “İshal, kolera, dizanteri, hepatit, tifo, arsenikoz, malnutrisyon, scabies, cyanobacteria,  şistosomiasis ve çocuk felci” gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Su kuyusu açtırmanın fazileti

Su kuyusu bağışının fazileti hakkında rivayet edilen hadis-i şerif’te  Sa’d b. Ubâde’nin annesi vefat etmişti ve Rasûlullah (S.A.V)’a gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Annem öldü onun adına sadaka verebilir miyim?” diye sordu. Rasûlullah (S.A.V) da: “Evet” buyurdu. Sa’d: “Hangi sadaka daha hayırlı ve değerlidir?” diye sorunca, Rasûlullah (S.A.V): “İnsan ve hayvanların su ihtiyaçlarına cevap vermektir” buyurdu. (Nesai, İbn Mace) Bunun üzerine Sa’d, Medine’de bir çeşme yaptırmış, o çeşme uzun süre insanlara hizmet etmiştir.

Siz de bir su kuyusu bağışı veya hisse bağışı yaparak bu hayra ortak olabilir amel defterinize kapanmayacak bir hayır yazdırabilirsiniz. Asya su kuyusu bedeli 20.000 tl bir hisse bedeli 300 tl Afrika su kuyusu bedeli 50.000 tl  Afrika bir hisse bedeli 300Tl’dir. Açılan kuyulara dilediğiniz ismi verebilirsiniz, açılan kuyuların görselleri ve açılış videosu tarafınıza iletilmektedir.

SU KUYUSU HAKKINDA SIK SORULANLAR

Açılan su kuyusunun görüntüleri tarafıma ulaşır mı?

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde tüm inşaat, açılış video ve görselleri sizlere Whatsapp veya mail olarak iletilir.

Açtığınız su kuyularının ömrü ne kadardır?

Açtığımız su kuyularının ömrü bölgenin yağış durumuna göre 8 ila 10 yıl arasında değişebiliyor. Bu süre zarfında da milyonlarca insan ve hayvan bu kuyudan nasipleniyor. Su kuyusu bozulduğunda ilgili ekiplerimiz sizlerden herhangi bir bedel talep etmeden su kuyusu fonu ile tamiri gerçekleştiriyor.

Başkasının adına bağış yapabilir miyim?
Başkasının adına bağış yapmak istediğimizde bağış yaparken not kısımlarına ve çağrı merkezimize derhal bildirim yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde ücreti gönderen kişi sistem tarafından bağışçı kabul edilecektir.
Hisseli su kuyuları ne kadar sürede tamamlanır?

Hisseli su kuyusu bedeli 300 TL’dir. Hisse sahiplerinin ödemelerine bağlı olan bu kuyuların tamamlanıp faaliyete geçmesi, derneğimize yapılan bağışların gelme süresine bağlıdır. Tüm hisseler tamamlandıktan sonra ortalama 1 ay içerisinde açılış yapılmaktadır.

Hisseli su kuyuları ne kadar sürede tamamlanır?

Hisseli su kuyusu bedeli 300 TL’dir. Hisse sahiplerinin ödemelerine bağlı olan bu kuyuların tamamlanıp faaliyete geçmesi, derneğimize yapılan bağışların gelme süresine bağlıdır. Tüm hisseler tamamlandıktan sonra ortalama 1 ay içerisinde açılış yapılmaktadır.